Skip to content

Increasing human rights violations in the Turkey. Bylock ?

Tens of thousands of people in Turkey were accused of being terrorists. Thousands of people were imprisoned. What is Bylock? Is that a tool used by Erdoğan Regime to incriminate people.

Turkish Text:

AppeStore ve PlayStore’dan indirilebilen herkese açık olan ve dünya genelinde yaklaşık 1.000000 kişinin indirdiği ve 15 Temmuz Darbe girişiminden aylar önce kapanmış olan ByLock programı, 15 Temmuz Darbe girişiminde kullanılmış gibi gösterilerek Tutuklama sebebi yapıldı.

Bu programı kullandığı iddia edilen insanların listeleri oluşturuldu.Bu listedeki kişiler önce işlerinden oldular. Daha sonra sabahın erken saatlerin de evleri basılarak arandı, gözaltına alınarak TUTUKLANDILAR.

İlk listenin 215 000 kişi olduğu açıklandı, daha bu liste güncellemelerle önce 121.000 kişiye en son 91.000 kişiye indirildi.
Listeler öyle gelişigüzel hazırlanmıştı ki adliye de çalışan bir memur kardeşini listeden çıkarabiliyordu.

10.000’lerce insan aylarca tutuklu kaldıktan sonra liste güncellendi yeni listede yoksunuz “PARDON” denilerek tahliye edildi. Mağduriyetler hiç bitmedi.

HERKES ADALETİN GELMESİNİ BEKLİYOR

1) Mustafa Yaman / Avukat
Bylock listesinde olduğu gerekçesiyle tutuklandı.5 ay 10 gün tutuklu kaldı. Güncellenen listeyle “PARDON” denilerek tahliye edildi.

2) Ömer Faruk Aydemir / Gazeteci
Bylock listesinde olduğu gerekçesiyle tutuklandı.3 ay tutuklu kaldı. Güncellenen listeyle “PARDON” denilerek tahliye edildi.

3) Şükrü Önder / Eski milletvekili
Bylock listesinde olduğu gerekçesiyle tutuklandı.7 ay tutuklu kaldı. 6 yıl 3 ay ceza aldı ve tutukluluğa devam kararı verildi. Güncellenen listeyle “PARDON” denilerek tahliye edildi.

4) Ayşe Yasemin Şarvan / Öğretmen
Bylock listesinde olduğu gerekçesiyle işinden atıldı. Gözaltına alındı. Hakkında ceza soruşturması açıldı. Güncellenen listeyle “PARDON” denildi.

5) Hasan Ç / Doktor
Bylock listedinde olduğu gerekçesiyle açığa alındı, hakkında soruşturma açıldı. Yaşadıklarına dayanamadı ve intihar ederek yaşamına son verdi. Aylar sonra “Pardon” denilmek istendiğinde hayatta değildi.

 

ENGLISH TEXT:

Soon…